Nákupný košík

Overlockový steh

Samostatnou kapitou v oblasti šitia je overlockový steh.

Overlockový (alebo začisťovací, zaisťovací) steh môžete ušiť šijacím strojom alebo overlockom.

overlockovy steh usity sijacim strojom a overlockom

Dôležité pri kvalite overlocku je, že:

- šijací stroj má 1 ihlu a 2 nite (hornú a spodnú),

- overlock má 2 ihly (pri kombinovaných stroch až 3 ihly) a spravidla 4 nite (pri kombinovaných strojoch až 5 nití) čo znamená, že obnitkovanie bude dokonalejšie,

- overlock má navyše oproti šijacím strojov 2 nože (horný a spodný), ktoré môžu orezať prebytočný materiál.

Preto sa overlockový steh ušitý šijacím strojom z hľadiska kvality stehu nedá porovnávať s overlockovým stehom ušitým na overlocku, aj keď je to samozrejme veľká pomoc.

Ak však potrebujete šiť overlockovým stehom na plavkovine, úpletoch, či veľmi elastických látkach, na šijacom stroji to ani nerobte. Ušetríte si nervy, čas aj energiu, to je práca pre overlock.

Nie každý šijací stroj však overlockový steh má. Ak ho nemá, je potrebné najprv ušiť rovný steh, prebytočnú látku odstrihnúť a následne kraje "oendlovať " kľukatým stehom ("endlom").

Na šijacie stroje existujú aj špeciálne orezávacie pätky, ktoré látku pri šití orežú (ale pozor, tento rez samozrejme tiež nie je taký kvalitný ako na overlocku s dvomi nožmi), prípadne sú stroje ako napr. Veronica 404 so zabudovaným orezom látky.
Veronica 404 so zabudovanym orezom latky

Ak potrebujete šiť overlockovými stehmi zvážte, či Vám bude stačiť šijací stroj, aby ste potom neboli sklamaný a nemuseli nakoniec aj tak kupovať overlock.

V prípade akýchkoľvek otázok nás kedykoľvek kontaktujte na obchod@abobchod.sk  alebo na 0948 490 362.

Príjemné overlockovanie :o)

Informácie
Zaujímavé stránky

Logo CETELEM

GfK

Konverzný kurz30.126 SK/EUR
Partnerské stránky